Bütün gözler üstünde mi? : Truman sendromu / Are all eyes on you? : Truman Syndrome

En son güncellendiği tarih: 4 Kas 2020

Geleneksel adı “sürekli izleniyorum sendromu” olarak adlandırılan Truman sendromunda tıpkı “Truman Show” filminde olduğu gibi ‘sürekli kameraya kaydedilme, sürekli izlenme, hatta hayatının bazı güçler tarafından yönetilme ve yönlendirilme’ düşüncesi hakimdir.


Truman sendromu dış merkezci ve ben merkezci olmak üzere iki karakter içerir. Ben merkezci truman sanrılarında kişi kendisini dünyanın efendisi, diğer varlıkları ise figüran olarak düşünür. Onlar için kendilerinin ölümü tüm dünyanın yok olması anlamına geldiğinden her türlü yolsuzluğa açıktırlar. İnsanları sömürmekten vicdani rahatsızlık duymazlar. Dış merkezci truman sendromunda ise dünyayı kapitalin yönettiğini, bir ahtapot gibi her yeri sardığını ve onları sömürmek için tüm teknolojik imkanları kullandığına inanırlar.


Paranoyaya kadar varan bu rahatsızlıkta kişiler ani olarak geliştirdikleri anormal düşünce tarzı ile devamlı kameralarla izlendiklerini düşündükleri bu sahte dünyayı yıkmaya çalışırlar. İntihara ya da cinayete varan şiddet tabloları görülebilir.Çeviri/Translation:

Are all eyes on you?: Truman Syndrome


Truman syndrome also known as “I’m always being watched syndrome” is a delusion where people are consumed by thoughts of their lives being a reality show, that they’re constantly being watched, and even that their lives are being controlled and manipulated by certain powers as pictured in the movie “The Truman Show”.


The Truman Show delusion consists of two extremes, extreme selflessness and egocentricity. With the egocentric Truman delusion, people think they’re the center of the universe, that they rule the world, and that everyone else they encounter is an extra, part of an elaborate entertaining scheme. For them their death would mean that the entire world would cease to exist, so they’re open to any form of mischief. Their conscience is clear if they take advantage of or use people. With extreme selflessness, people believe that they’re insignificant, that the world is run by capital, that capital has the whole world in its grasp, and that it’s using all the technological resources at its disposal in order to exploit them.


People affected by this delusion, that in time can lead to paranoia, attempt to destroy their so-called “fake” world where they’re constantly being filmed. Severe cases may even result in suicide or murder.


DBUSS Bilimsel Araştırmalar Birimi

Türkü Pırnar


Çeviri/Translation:

DBUSS Yazı İşleri

Ebru Turan0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
A Y R I C A   B U R A D A N   D A   
B İ Z E   U L A Ş A B İ L İ R S İ N İ Z...
İ L E T İ Ş İM
  • White Instagram Icon
  • Siyah Instagram Simge