İLGİNÇ BENZERLİK: EKSTAZİ VE PROZAC/AN INTERESTING SIMILARITY: ECSTASY AND PROZAC

Bir gün merak edip de Prozac’ı aynanın karşısına koyarsanız yansımasını Ekstazi’ye benzetebilirsiniz. Neden mi? Prozac, selektif serotonin geri alınım inhibitörü (SSRI) olarak bilinen depresyon için kullanılan bir ilaçtır. Ekstazi dediğimiz ise 3,4-metilenedioksimetanfetamin (MDMA) amfetamin türevi bir madde ve genellikle gençler arasında kulüplerde eğlence amaçlı alınan bir uyuşturucudur. Ve Ekstazi de Prozac gibi serotoninin salgılandıktan sonra bir taşıyıcı protein aracılığıyla sinaps bölgesinden alınarak yakındaki nöronlara verilmesini engeller.

Ekstazi ilk olarak 1912 yılında sentezlendi ve 1960’lı yıllarda psikoterapi alanında kullanılmaya başlandı; çünkü yoğun iyi hal, arkadaşlık ve diğer kişilere karşı sevgi hislerinin ortaya çıkmasına neden oluyordu. Benzer nedenlerle, yıllar sonra gece kulüplerinde de popüler olmaya başladı. Ekstazi (MDMA) , serotonin salgılayan sinir uçlarını birkaç aya varabilen bir dönem boyunca budar. Etkileri maddeyi aldıktan hemen sonra ortaya çıkmaya başlar ve saatlerce devam eder. Oysa etkilerinin ortaya çıkması için Prozac’ın haftalarca kullanılması gerekir. Bu da henüz yanıtlanmamış bir soruyu ortaya çıkarır : Neden tek bir doz Prozac, Ekstazi benzeri etkilere yol açmaz? Bunun nedeni, bu maddelerin beyne farklı hızlarda girmeleri olabilir. Eğer Prozac beyne Ekstazi’den daha yavaş bir şekilde girerse başlangıçtaki aşırı hareketlilik halini ortaya çıkarmayabilir. Diğer bir olasılık da, yapısal açıdan amfetamine benzeyen Ekstazi’nin dopamin alımını engelleyip kokain ve amfetamin etkilerine benzer etkilerin ortaya çıkmasına yol açıyor olduğudur. Ama unutmamalıyız ki Ekstazi Prozac’ın sadece bir yansımasıdır, kendisi değil.


If one day you get curious and take a closer look at your Prozac, you’ll notice that it looks an awful lot like ecstasy. Why? Prozac is an antidepressant of the selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI) class and 3,4- methylenedioxymethamphetamine (MDMA), more commonly known as ecstasy or molly, is an opiate that is typically used by teenagers at clubs looking to party. MDMA enhances the neurotransmitter serotonins’ release from nerve endings and blocks its reabsorption resulting in increased serotonin levels within the synaptic cleft. Put more succinctly, ecstasy like Prozac inhibits serotonins’ ability to be transported from the synapse site to nearby neurons via carrier proteins after it’s been secreted.

Ecstasy was first synthesized in 1912, and in the 1960s it was brought into the field of psychotherapy for pharmaceutical purposes since it caused feelings of happiness, well-being, friendship, and emotional closeness as well as empathy with others to surface. Years later it became popular amongst the clubbing scene for the same reasons. Though, MDMA may cause damage to serotonergic neurons lasting up to a few months. Ecstasy’s affects start right after ingesting the drug and continue for hours. However, it can take weeks of continual usage before Prozac’s affects even begin to appear. This raises a question that hasn’t yet been answered: Why doesn’t one dose of Prozac induce ecstasy like affects? The reason for this may be that these drugs enter the brain at different speeds. If ecstasy were to enter the brain at a slower rate like Prozac, the state of hyperactivity that takes place in the beginning may not occur. Another possibility would be for ecstasy which has structural similarities with amphetamines, to inhibit the reuptake of dopamine causing cocaine/amphetamine like affects. Nevertheless, we shouldn’t forget ecstasy is only similar to Prozac, it isn’t Prozac itself.


DBUSS Proje ve Eğitim Birimi

Nehir Usta


DBUSS Yazı İşleri

Ebru Turan


KAYNAKÇA/WORKS CITED

WELCOME TO YOUR BRAİN/ BEYNİNİZE HOŞGELDİNİZ,Sandra Aamont ve Sam Wang,NTV yayınları,2008 FNG& Bilim Tıp Dergisi, Ekstazi intoksikasyonuna bağlı kötü bir kabus: ST segment elevasyonu, Mehmet Uzun, Burak Karakaş, Ömercan Topaloğlu, Emin Taşkıran, Harun Akar, Öner Özdoğan,2015 medikalakademi.com.tr, Prozac (fluoksetin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?, Ecz. Ayşegül Kılıçel Özlü


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
A Y R I C A   B U R A D A N   D A   
B İ Z E   U L A Ş A B İ L İ R S İ N İ Z...
İ L E T İ Ş İM
  • White Instagram Icon
  • Siyah Instagram Simge