Korku Seansı Aslında Terapi/ Horror Sessions are Actually Therapeutic

Kimi insanlar korku filmi izlemeyi severler. Bu filmleri izlemek onları mutlu eder. Peki ama korku herkesin kaçınmak istediği, hayatından uzak tutmak istediği bir olgu değil midir?


Korku filmlerini izlemekten zevk alan insanların bir kısmı ortadaki korku ögesinin kendileriyle bir alaksı olmamasından hoşlanırlar. Yani korku filmi izlerken kendileri için değil kurgudaki karakterler için korkarlar ki bu da tam olarak aradıkları şeydir: Kendileri için endişelenmemek. Çünkü bu tip insanlar günlük yaşantılarında sık sık kendileri adına endişe duyan yani anksiyete bozukluğu yaşan insanlardır.


Korku filmlerini izlemekten zevk alan insanların bir kısmı ise adrenal medulladan salgılanan adrenalinin etkilerine meftunlardır. Epinefrin olarak da bilinen bu hormon kan yoluyla tüm vücutta kimi insanları cezbeden birçok etki uyandırır. Kan damarlarını genişletmek, acı hissini azaltmak, göz bebeklerinin büyümesiyle daha net ve hızlı görüş sağlamak bu etkilerden bazılarıdır. Ne yazık ki adrenalinin yarılanma ömrü iki dakikadır.


Andan kaçmak isteyenler ve anı yakalamak isteyenler korku ögelerinin çatısı altında buluşurlar. Korku, bahsedilen bu iki tip insan için de bir çeşit terapi görevi görür. Kim bilir, belki de psikolojik olarak korku en güzel tedavi yöntemidir ve üstüne gidilmelidir.


Çeviri/ Translation:

Horror Sessions are Actually Therapeutic


Some people like to watch horror movies. Watching these said movies makes them content. Nevertheless, isn’t fear a phenomenon that everyone wishes to avoid and keep out of their lives?


Partially, people who enjoy watching horror movies favor that the fear in question has nothing to do with them. Hence when they’re watching horror movies, they fear for the characters, not for themselves and this is exactly what they’re searching for: not worrying about oneself. Subsequently these types of people are usually people who get anxious about themselves quite frequently in their daily lives, people who suffer from anxiety disorders.


Others who enjoy watching horror movies are enamored by the effects of the adrenal medulla which is responsible for the secretion of adrenaline. Adrenaline also known as epinephrine is a hormone that for some unearths a multitude of enticing effects via the bloodstream. Some of these effects are vasodilation (in the blood vessels of skeletal muscles), decreasing the feeling of pain (hypoalgesia), contraction of the dilator muscles of the iris resulting in mydriasis (dilation of the pupil), and improved visual acuity. Unfortunately, the half-life of adrenaline is only two minutes.


Those who choose to ruminate over the past and/or future and those who wish to seize the moment come together under the roof of fear. The concept of fear for these two types of people mentioned is a form of therapy. Who knows maybe fear is the best method of treatment psychologically and perhaps we should face our fears?


DBUSS Yazı İşleri

Billur Harmanyeri


Çeviri/Translation:

DBUSS Yazı İşleri

Ebru Turan
0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
A Y R I C A   B U R A D A N   D A   
B İ Z E   U L A Ş A B İ L İ R S İ N İ Z...
İ L E T İ Ş İM
  • White Instagram Icon
  • Siyah Instagram Simge