Obsesif Kompulsif, Bozukluk mu?/Is Being Obsessive Compulsive a Disorder?

OKB, patolojik şüphecilik... ‘Farz etmek’ten beslenen ve soru işaretlerinden oluşan sonsuz bir döngü, sonsuz bir mükemmellik arayışı... Türkiye Psikiyatri Derneği’nin tanımına göre ise:

‘Takıntılı düşüncelerin günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi’ durumunda akla gelen ruhsal bozukluk.


Literatürde ‘ruhsal bozukluk’ olarak geçiyor evet lakin, ‘Spesifik bir açıdan bakıldığında, insana güzel de görünebilir. Kişiye orijinallik, güvenilirlik ve güçlü bir empati yeteneği katan bir araca ve bireyin kendini gerçekleştirme yolunda en büyük destekçisine dönüşebilir. Hayatımı mahvedebilecek olan şey, aynı zamanda hayatımı bir anlam ve engin bir amaç ile yaşamama olanak veren yegane şey.’ diyor OKB’li davranış bilimleri araştırmacısı Joseph Harrison.


Yaygın kanı, doktorlar başta olmak üzere insan sağlığında (beden ve zihin) önemli rol oynayan meslek gruplarında Obsesif Kompulsif Bozukluk görülme sıklığının diğer meslek gruplara oranla oldukça fazla olduğu yönünde. Özellikle de tıp fakültesi öğrencilerinde bu oran hayli artmakta. Bu bir tesadüf mü? Baş ağrısı şikayetiyle başvurduğunuz doktorunuzun ‘Ne olur, ne olmaz’ diyerek migrenden beyin tümörüne her olasılığı değerlendirip testler yapması, kan değerlerinizi en az 3 kere kontrol etmesi sizi memnun etmez miydi? Etik tartışmalarına yol açmamak için bu sorunun altını çok kazmak istemesem de, bir hekimde hali hazırda var olması gereken şüphecilik, sorgulayıcılık, merak, mükemmeliyetçilik gibi özelliklerin nispeten fazla olması durumu, kabul edelim ki kulağa çok da zararlı veya aşırı gelmemekte.


Hayatın her alanında denge, sağlıklı bir durumu ifade eder. Mental sağlığımızda da bu dengeyi yakalamak, her ‘bozukluk’da bir ‘güzellik’ bulmak mümkün. Yapmamız gereken tek şey, bakış açımızı biraz olsun değiştirmek. Kim bilir; belki de güzelliği aradığımız bu yolda, bizi nihai cevaba götürecek soru işaretlerinin kaynağı içimizdeki o sonsuz döngüdür.
Çeviri/Translation:

Obsessive compulsive disorder (OCD) is the disease of doubt, it’s a disease of assumptions, ‘What if’s?’ and an endless loop of question marks. It’s the endless search for ‘ne plus ultra’ aka perfection. According to The Psychiatric Association of Turkey, it’s a mental disorder that comes to mind when obsessive thoughts disrupt our daily lives or get in the way of our daily activities. 

OCD is known as a disorder in literature but Joseph Harrison a researcher on behavioral sciences, who also has OCD says “But it can be beautiful. It can be a tool for authenticity, for self-actualization and powerful empathy. The thing that can destroy my life is also the one thing that sometimes permits me to live with intention and immense purpose.”

Conventional wisdom suggests that the frequency of having OCD is considerably greater in occupational groups that play a role in human health, particularly in physicians. This difference is especially greater in med students. Is this a coincidence? Wouldn’t you be elated if the doctor you went to with complaints of headaches wanted to rule out every possibility from migraines to brains tumors or review your blood work three times ‘just in case’? I don’t want to dig deeper into this question to avoid going into ethical debates but I’m going to say this, when qualities that should present themselves in physicians like skepticism, curiosity and perfectionism become relatively excessive let’s be honest, it doesn’t seem detrimental, redundant or unconscionable.

Balance, in every part of life signifies a state of health. Finding that balance in our mental health and finding beauty in every “disorder” is possible. The only thing we have to do is change our perspective a little bit. Who knows, maybe on our path to beauty the ultimate solution to the source of our ‘question marks’ is the endless loop within us.

DBUSS Proje ve Eğitim + Yazı İşleri Koordinatörü

Eda Gülhan

Çeviri/Translation:

DBUSS Yazı İşleri

Ebru Turan1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör