PARÇALANMIŞ İNSANLAR-ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU/ DIVIDED PEOPLE- MULTIPLE PERSONALITY DISORDER

Bazı insanlar vardır; ne zaman ne yapacağı belli olmayan, aynı durumlara farklı kişiymiş gibi tepki veren, ani duygu değişimleri olan, sık sık yalan söylediği düşünülen, hayatının belli dönemlerini hiç hatırlamayan...


İşte burada karşımıza çoklu kişilik bozukluğu bir diğer adıyla dissosiyatif kimlik bozukluğu denilen rahatsızlık ortaya çıkıyor. Bu hastalığa sahip bireyler farkında olarak veya olmayarak bünyesinde alternatif kişilikler geliştiriyor. Kendi öz kişiliğinden ziyade bu diğer kişilik veya kişilikler, kendi öz kişiliğinden tamamen bağımsız ve farklı oluyor. Normalde tekil ve bütüncül olan zihin çeşitli sebeplerden ötürü parçalanıp çoğul hale geliyor. Birey, özünde kaba bir insanken diğer kişiliği son derece kibar, hoşgörülü biri olabiliyor. Farklı bir örnek vermek gerekirse kişi, özünde 30 yaşında yetişkin bir bireyken aynı anda 9 yaşındaki bir erkek çocuğu ve aynı zamanda 70 yaşındaki yaşlı bir teyze olabiliyor. Hatta ve hatta bu bireylerden biri inanılmaz dağınık ve bakımsız bir insanken diğeri temizlik takıntısı olan bir OKB hastası bile olabiliyor. Peki, birbirinden bu kadar bağımsız olan bu özellikler nasıl oluyor da tek bir beden içerisinde toplanabiliyor?


Yapılan çalışmalar sonucu bu rahatsızlığın genetik bir temele değil, yüzde 99 oranıyla ergenlikten önce( yaklaşık 12 yaşından önce) yaşanan ve baş edilemeyen travmatik olaylar sonucu görüldüğü gözlemlenmiş. Normalde, kimi çocuklar yaramazlık yaptığında annesinden azar işitmemek için yalan söylerken kimi çocuklar şirinlik yapıp olayın üstünü kapatmaya çalışabilir. Çocuğun seçtiği yol işe yararsa çocuk bunu bir strateji olarak benzer durumlarda da kullanmaya başlar.


Ama bazı çocuklar ise unutmayı tercih eder. Özellikle cinsel taciz, ağır ihmal ve istismara uğrayanlar… Çocuk, o olayı unutur fakat o travmanın izi zihinde bir parça olarak kalmıştır. Böyle bir durumda zihnin o parçası o acıyı yaşayan olarak kalır. Yani zihin bölünerek kendi içinde bir kişilik daha oluşturur. Bunun sonucunda çocuk zorlandığı her durumda bu yolu seçerek zihninin içinde birden çok kişilik oluşturmaya başlar. Bu kişiler, günün belli anlarında uygun durumlara göre bedenin kontrolünü ele geçirir. Bunun sonucunda da Çoklu Kişilik Bozukluğu durumu ortaya çıkar.


Gelgelelim bu durumun tedavisine; tanısı zor olduğu kadar tedavisi de zorlu bir süreçtir. En yaygın kullanılan temel tedavisi psikoterapidir. Bazı tedavilerde ilaç desteği uygulansa bile psikoterapi kadar etkili bir verim alınamadığı gözlemlenmiştir.


Günlük yaşantımızda bizler de bazen anlık duygu değişimlerine kapılabiliyoruz. Bazen mutsuzken bir anda mutlu olup kahkahalar atmaya başladığımız illaki olmuştur. Ama tek bir beden içerisinde aynı anda bir yanınızın 8 yaşındaki korkak bir çocuk, bir yanınızın 26 yaşında olan bir dolandırıcı, bir yanınızın 30 yaşındaki bir ressam ve bir yanınızın 60 yaşındaki yaşlı bir teyze olduğunu düşünün. Sizce böyle parçalanmak mümkün mü?


Böyle parçalanan ve farklı görünen kişilerin bizden hep daha zayıf olduğunu düşünüyoruz. Peki ya bizden fazlaları varsa?


Çeviri/ Translation:


There are those people; that you can’t quite anticipate what they’re about to do next, who act inconsistently as if they were different people, who have sudden mood swings, whom you perceive to lie continuously, and who fail to remember parts of their lives…


This is what we call dissociative identity disorder previously known as multiple personality disorder. People who suffer from this condition knowingly or unknowingly develop alternative personalities. These other personalities (or personality) become completely detached and generally contradict the person’s own personality. The mind, which is usually singular and holistic, in consequence of various reasons, divides and becomes like a conglomerate. To illustrate, a person at his/her core could be vulgar but their alternative personality may be remarkably polite and cordial. Moreover, someone who in actuality is a 30-year-old adult, could simultaneously be a 9-year-old boy and a 70-year-old woman. To go even further, one of the personalities could be dreadfully scruffy and bedraggled while the other could be a neurotically neat sufferer of OCD. So how do these exceedingly contrasting features come to reside in one individual?


Studies showed that dissociative identity disorder doesn’t have a genetic basis and that 99% of the time this condition is due to overpowering disturbances or traumas that occurred pre-puberty (about before the age of 12). Typically, when kids misbehave, they will lie or act sweet and innocent to avoid getting in trouble with their parents. If the method the child pursues works, they will use the same strategy in similar situations.


However, some children choose to forget. Especially those who were victims of sexual assault, persistent neglect and abuse. Those children forget the incident, assimilating it with their conscious self. Albeit traces of the trauma would still remain in certain parts of their minds, and it’s that part of the mind that would become the one who experienced that anguish. Hence, the mind would divide forming another personality. Subsequently, whenever the child would have a problem, he/she would overcome it by using the same method as a coping mechanism, resulting in multiple personalities. Adopting the same principles as the children mentioned priorly. These personalities gain control of the body in accordance to overwhelming situations during the day. Thus, resulting in multiple personality disorder/dissociative identity disorder.


Now let’s discuss how we can treat this condition. Like DID’s diagnosis its treatment is also a strenuous period. One of the most effective treatments is psychotherapy. In some patients, in addition to psychotherapy, medications are prescribed however these medications are used to treat co-occurring disorders, currently there are no established medication treatments for DID.


In our daily lives we sometimes experience mood swings. We’ve probably all had those instances where we’re feeling down and suddenly, we feel buoyant. Nevertheless, try to imagine that you’re partially an eight-year-old frightened kid, a 26-year-old con-artist, that part of you is a 30-year-old painter, and a 60-year-old woman and you’re all bundled up in one individual. Is it possible to be divided in such a way?


We generally deem people who are divided like this or people that are different than us as more inadequate than we are. But what if it’s just the opposite?


DBUSS Yazı İşleri

Zeynep Baykal


Çeviri/Translation:

DBUSS Yazı İşleri

Ebru Turan0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
A Y R I C A   B U R A D A N   D A   
B İ Z E   U L A Ş A B İ L İ R S İ N İ Z...
İ L E T İ Ş İM
  • White Instagram Icon
  • Siyah Instagram Simge