Prefrontal Korteks-Phineas Gage Vakası/Prefrontal Cortex-The Phineas Gage Case


13 Eylül 1848’te Vermont eyaletinde olan tren rayı inşaatında bir patlama gerçekleşmişti. Bu patlama sonucunda tam tamına 6 kg ağırlığında ve 110 cm boyunda olan demir parçası Phineas Gage’in sol gözünün altından girip kafatasından çıkarak 25 cm uzaklıkta bir yere düştü. Bu ağır kazadan sonra yaşananlar ise nörobilimin temellerini attı.


Kazadan sonra sol ön lobu tamamıyla hasar gören Gage, bir süre baygın kaldıktan sonra bilinci yerine gelip ayaklandı. Herkesi hayrete düşüren bu durum sonucunda Gage, yoldan bir at arabası çevirip yakınlarda bir doktor muayenehanesine gitti. Şaşkınlık içerisinde kalan doktor, bu kadar ağır bir yaralanmaya rağmen hayatta olabilmesinin bir mucize olduğunu düşünmüştü.


Doktorların üstün gayretleri sonucunda Gage 1 ay sonra sağlığına kavuşmuştu. Ancak her şey yolunda gibi gözükse de Gage’de bir değişiklik mevcuttu. Sol gözünü kaybetmesi dışında, kazadan önce yapabildiği tüm fiziksel hareketleri yerine getirebiliyordu. Fakat son derece kibar, ahlaklı, saygın bir birey olan Gage kazadan sonra saygısızca davranan, küfür eden, şiddette eğimli bambaşka bir insana dönüşmüştü. Arkadaşları onu tanıyamamaya başlamıştı. 1860 yılında da kazanın bıraktığı hasarlar sonucu geçirdiği epilepsi nöbetlerinden birinde hayatını kaybetti.


O dönemde bu ilginç vaka doktorların merak konusu olmuştu. Doktorların ön çalışmalarına dayanan diğer araştırmalarla Gage o dönemin en ünlü hastası olmuştu bile. Çünkü onun kazası beyin travması ile kişilik değişimi arasında bir bağlantı olduğunu gösteren ilk vakaydı.


O dönemki doktorların 1860 tarihli raporu bir süre unutulup olayın üzerine perde çekilse de vakayı yeniden ele alıp kendi araştırmalarına katan İngiliz sinirbilimin kurucularından Dr. David Ferrier, ön frontal kortekste bulunup “işlevsel olmayan beyin”olarak tanımlanan bölgenin aslında kişilikle doğrudan bağlantısı olduğu kanısına ulaştı. 2001 yılında California Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışamalar ile Gage’in anatomi müzesinde bulunan beynini tomografi yardımıyla incelediler ve beynin prefrontal korteksinin zarar gördüğünü gözlemleyip bu tezi doğrulamış oldular. Bunun sonucunda prefrontal korteksin kişilik ve sosyal davranışlarla ilgili olan bölge olduğunun sonucuna ulaştılar.


Günümüzde hala beynin çözülmemiş milyonlarca gizemi olsa da tarihe adını yazdıran bu talihsiz kaza sadece tarihi bir olayı aydınlatmakla kalmadığı gibi aynı zamanda nörobilimin temellerini atarak modern tıp için çok önemli bir kazanç olmuştur.


Çeviri/Translation:


On September 13th, 1848 there was an explosion at a railroad construction site in Vermont. As a result of this explosion a piece of iron that weighed 6 kg and was 110 cm long pierced Phineas Gage’s skull right under his left eye and exited landing 25 cm away. What happened after this grievous accident became the foundation of neuroscience.

 

After being briefly unconscious Gage recovered and got right back up. He hailed a carriage and went to a near-by doctor’s office. His left frontal lobe had been fully damaged. In the wake of Gage’s mind-boggling situation, the doctor was perplexed, he thought that it was a miracle that Gage was alive after such a severe injury.

 

As a result of his doctors outstanding efforts Gage recuperated just after a month. Apart from losing his left eye Gage could perform all of his previous physical activities. Although everything seemed like it was fine there was a significant change in Gage. Prior to the accident Gage who was an astonishingly courteous, well-respected man, a man of unquestioned moral rectitude turned into someone who was disrespectful, someone who cursed, and someone who was prone to violence. His friends couldn’t recognize him anymore. Phineas Gage died in 1860 during a seizure due to his injury.

 

This fascinating case became an object of interest for doctors. Because this was the first case to imply a causality between brain trauma and personality change.

 

The statements of those doctors were forgotten, and the case of Phineas Gage was abandoned for a short while until Dr. David Ferrier, one of the founders of British neuroscience came to the realization that a part of the brain in the prefrontal cortex which was previously referred to as “non-functional” was actually in direct correlation with character development. Gage’s preserved brain was pictured using a CT scan at The University of California in 2001 and they discovered that Gage’s prefrontal cortex was damaged. This study confirmed Dr. Ferrier’s hypothesis. They came to the conclusion that the prefrontal cortex was associated with personality and social behavior.

 

Albeit there being millions of mysteries about the brain, not only did this unfortunate accident help us to better understand our brains but it became one of the building blocks of neuroscience and a remarkable gain for modern medicine.


DBUSS Yazı İşleri

Zeynep Baykal


Çeviri/Translation:

DBUSS Yazı İşleri

Ebru Turan

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
A Y R I C A   B U R A D A N   D A   
B İ Z E   U L A Ş A B İ L İ R S İ N İ Z...
İ L E T İ Ş İM
  • White Instagram Icon
  • Siyah Instagram Simge