Sudoku ile Tetiklenen Epilepsi Nöbetleri/Seizures Induced by Sudoku

En son güncellendiği tarih: 11 Eki 2020

Çok uzun süredir var olan zekâ oyunu sudoku, kimimiz için göz korkutucu ve sıkıcı bir oyunken kimimizin en sevdiği boş zaman aktivitesi. 2015 yılında Münih Üniversitesinde görülen bu nadir vakada sudoku, hasta için bir bulmacadan çok daha fazlasını oluşturmakta…

Almaya'da kayak tatiline çıkan 25 yaşındaki eğitim fakültesi öğrencisi talihsiz bir kaza sonucu çığ altında kaldı. 15 dakika boyunca karlar altında kalan genç adam, paramedik arkadaşı tarafından kurtarılıp ilk müdahalenin ardından hayata döndürüldüğünde ağır hipoksi geçirmiş durumdaydı. Sonrasında hastaneye kaldırılan ve gerekli tetkiklerin ardından tedavisine başlanan adamın hayatı kurtulmuş, fakat hipoksi sürecinde beyninde geri dönülmez beyin hasarı gerçekleşmişti. Subkortikal kıvrımların oluşmasını sağlayan U fibrilleri hasar oluşmuş, MR görüntülemesinde başka herhangi bir patolojiye rastlanmamıştı. Bilinci açıldıktan sonra hasta bu hasardan dolayı ağzında ve ayaklarında ufak kasılmalar şeklinde nöbet şikâyetleri olmuş ve bu şikâyetler konuşma ve yürüme gibi bu bölgedeki kasları aktif kullanması durumunda ağırlaşmaktaydı. Birkaç hafta boyunca gözlem altında tutulan hastanın durumu zaman geçtikçe iyiye gidiyordu.

Bir gün klinikte canı sıkılan adam masanın üstünde gördüğü gazetedeki sudoku ekini çözerken oldukça ilginç bir durumla karşılaştı. Sağlak hasta bulmacayı çözdükçe sol elinin parmaklarından başlayan ve çözmeye devam ettikçe şiddetlenip kolunun tamamını ele geçiren miyoklonik kasılmalar şeklinde istemsiz kol hareketleri ve seğirmeleriyle seyreden bir nöbet geçirdi. Daha önce böyle bir vakayı değil görmek, duymamış dahi olan doktorlar manzara karşısında oldukça şaşırdı. Yapılan testler, tetkikler ve ileri BT taramaları gösterdi ki, subkortikal kıvrımların yanı sıra, nöbetler esnasında beynin sağ posterior singulat bölümünde oluşan ekstra bir nöron deşarjı bu ilginç nöbetlere yol açmaktaydı. Bu bölgedeki deşarja yalnızca sudoku değil, rastgele verilen sayıları sıralama gibi aktiviteler de sebebiyet veriyor fakat normal okuma, yazı yazma gibi bilişsel aktivitelerde bir sıkıntı oluşmuyordu. Vakayı en başından beri yakından takip eden Dr. Berend Feddersen, durumu şu şekilde açıklar. “Hasta bulmacayı çözerken, beyninin görsel-mekânsal görevlerinden sorumlu bölgesini kullanarak üç boyutlu düşünmeye çalıştı fakat bu beyin bölgesi kazada hasar görmüştü. Bu tip nöron hasarlarında, belli başlı aktiviteler aşırı aktivasyona neden olarak nöbetleri tetikler. Bu hastada ise bu aktivasyon faktörü neyse ki yalnızca sudoku bulmacaları çözmek.” Sonrasında yapılan testlerde sudoku ve benzeri bulmacalar çözmediği sürece hastada herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.

Beş yıldır herhangi bir sudoku bulmacası çözmeyen genç adam, kazada geçirdiği ağır hipoksiye rağmen doktorların oldukça başarılı tedavisi sayesinde sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmekte. Zaman zaman sudoku bulmacaları çözmeyi özlüyor mu bilinmez ancak tıp literatüründe kendine oldukça ilginç bir yer edindiği kesin!


Çeviri/Translation:


Sudoku, the brain teaser that’s been around for decades is intimidating and/or boring for some but for others it’s a beloved way to spend free time. In a rare case in 2015 at The University of Munich sudoku became more than a pass time for a patient…

As a result of an unfortunate accident in Germany a 25 year old education major who went on a skiing trip was buried under an avalanche. After being buried under the snow for 15 minutes the young man was rescued by his paramedic friend but after he was resuscitated his brain had suffered severe hypoxia. He then was admitted to a hospital where the necessary work-up was done and his treatment was started, although his life was saved he suffered permanent brain damage from the hypoxia. The U-fibers in his brain which help develop subcortical folds had been damaged but there weren’t any another pathological findings in his MR. After the patient regained consciousness he had complaints of mild contraction like seizures around his mouth and feet, and his complaints worsened when he actively used the muscles in the surrounding areas especially when talking and walking. After being kept under observation for a few weeks the patient’s status improved.

One day the young man was bored at the rehabilitation clinic so he started to solve the sudoku puzzle he saw in the newspaper and something unusual happened. As the right handed patient was working on the puzzle he started to experience a seizure presenting with involuntary arm movements and twitching that started with the fingers on his left hand advancing to the rest of his arm like myoclonic contractions. The doctors were shocked they hadn’t seen, let alone heard of a case quite like this. Based on the examinations, tests and advanced CT scans performed these unusual seizures were found to be caused by an extra neuron discharge taking place in the right posterior cingulate region of the brain. The discharge in this region can not only be triggered by sudoku but also by activities including ordering randomized numbers but cognitive activities such as reading and writing pose no issue. Dr. Berend Feddersen who has been following the case closely since the beginning explains the situation as such: “When he solves Sudoku, one of his strategies is to arrange the numbers in some 3D manner”-using the damaged part of his brain- “When these kinds of neurons are dying, then you have not enough inhibition, so a loss of U-fibers leads to an overactivation…For him, luckily it was this kind of Sudoku thing which was the activation, and not another one he does in his daily life.” As long as the patient wasn’t solving sudoku or any other similar game he would be fine.

The patient who hasn’t solved any sudoku related puzzles in 5 years is continuing his life healthily despite the hypoxia he endured during his accident thanks to the successful treatment of his doctors. Who knows if he misses solving sudoku puzzles from time to time but it’s certain that he gainedan interesting place in medical literature!


DBUSS Bilimsel Araştırmalar Birimi Koordinatörü

Emir Can Çavuş


Çeviri/Translation:

DBUSS Yazı İşleri

Ebru Turan


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
A Y R I C A   B U R A D A N   D A   
B İ Z E   U L A Ş A B İ L İ R S İ N İ Z...
İ L E T İ Ş İM
  • White Instagram Icon
  • Siyah Instagram Simge