WHAT DOES HARRY POTTER TELL US ABOUT MENTAL HEALTH?

HARRY POTTER MENTAL SAĞLIĞIMIZLA İLGİLİ BİZE NE ANLATIR?


Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunun göreceli en iyi müdürü Albus Dumbledore’un “Mutluluk en karanlık zamanlarda bile bulunabilir, yeter ki ışığı açmayı unutma.” sözleri, seri dünyayı kasıp kavurmaya başladığından beri birçok çocuğun ve gencin aklında iz bıraktı. Gözlükleri ve yara iziyle sıkışık odasında yalnız oturan küçük çocukla hepimiz empati kurduk ve bu onun okulda gerçek arkadaşlarını bulmasına olan sevincimizi daha da anlamlı hale getirdi. Harry, çocukluk travmasını gittiği her yerde arkasından sürükledi ve kendi dünyasının karşılaşabileceği her türlü sorundan kendisini sorumlu bildi.

Hogwarts’ta öğrenci olduktan sonra işler yolunda gitmeye başlasa da, Ruh Emicilerin okul trenine ziyareti sırasında Harry onların varlıklarından fazlasıyla etkilenen tek kişiydi. Kitapların yazarı J.K. Rowling’e göre Ruh Emiciler, etraflarındaki tüm umudu, mutluluğu ve huzuru yok ederler. Tüm güzel anılar ve hisler ‘içinden emilir’. Teyzesinin kapısının önüne bırakıldığı ana kadar uzanan, derine gömülmüş sorunlarıyla Harry, diğerleri gibi Ruh Emicilerin varlığında yalnızca üşümedi; dayanılmaz bir mutsuzluk ve boşluk hissetti. Depresyonu deneyimlemiş olan birçok kişi bunu duyduklarında onu düşündüklerini söylüyor ve Harry’nin geçmişini düşündüğümüzde bu olası görünüyor. Ruh Emiciler, depresyonu ve Harry’nin onunla hayat boyu süren mücadelesini temsil ediyor.

Hikaye boyunca Ruh Emicilerin ayrıca Harry’nin en büyük korkusu olduğunu öğreniyoruz. Harry, daha önce sahip olduklarıyla tekrar baş başa kalmaktan korkuyor; kaybın belli belirsiz hatırası, yalnızlık ve yas geri dönmek için fazla huzur bozucu...

Bir noktada, Voldemort, Harry’nin en büyük düşmanı, onun zihnine müdahale ederek zayıf olduğunu düşündürüyor ama aynı zamanda manevi babasının hayatından kendisinin sorumlu olduğunu ve gidip onu kurtarması gerektiğini söylüyor. Bu, Harry’nin günlük fonksiyonlarını gerçekleştirmesine engel oluyor, kendisinden şüphe duyduruyor ve genel olarak kendisini yetersiz olarak algılamasına sebep oluyor. Voldemort, Harry’nin anksiyetesi. Harry sonunda bu mantıksız düşüncelerinden kurtuluyor ve onu kontrol etmelerine izin vermiyor.

Elbette ki bunlar kafanın içerisinde oluyor Harry, ama bu neden gerçek olmadığı anlamına gelsin ki?” diyor Dumbledore, Harry ona bir sahnede yaşananların gerçek mi yoksa kafasının içinde mi olduğunu sorduğunda. Birçok insanın mental bozuklukları görmezden gelmesi ve önemsiz kabul etmesine karşılık, onların son derece gerçek olduklarına ve hayatımızda büyük bir rol oynamalarına dikkat çekiyor. Onlar da en az fiziksel hasarlar kadar bakım ve tedavi gerektiriyorlar.

Bize harika bir sevgi ve arkadaşlık hikayesi okutmanın yanı sıra, kitaplar aynı zamanda ne yaşıyor ve kim olursak olalım, mutluluğu hak ettiğimizi incelikle ima ediyor. Mental bozukluklar bizi daha az insan yapmıyor, hayatımız boyunca onlara bağlı kalmak zorunda da değiliz. Dünya üzerinde bu tür zorluklar yaşayan birçok genç insan için mental bozukluklar ve sosyal hayatta bir yer edinmekle ilgili güçlü bir mesaj veriyor. Ruhsal sağlığımız, özen göstermemizin en zor olduğu şeylerden biri olabilir ama küçük yaştan itibaren yalnız olmadığımızı bilmek, kendimizin en iyi versiyonu haline gelmek için her zaman büyük bir adım olacaktır.Hogwarts School of Witchcraft and Wizardy’s arguably the best headmaster Albus Dumbledore’s words “Happiness can be found even in the darkest of times, if one only remembers to turn on the light.” have been plastered on many children and teenagers’ minds ever since the series took the world up by a storm. We all empathized with the little boy with the glasses and a scar sitting alone in his cramped room under the stairs which made our joy upon him finding his true friends at school even more meaningful. Harry dragged his childhood trauma behind him everywhere he went and declared himself responsible for all the trouble his world might have to face.

Even though things were a lot better than before after becoming a student at Hogwarts, during the Dementors’ visit on the train to school, Harry was the only one deeply affected by their presence. According to J.K. Rowling, the writer of the series, Dementors drain peace, hope, and happiness out of the air around them. Every good memory and feeling will be ‘sucked out of you’. Harry, with his deeply buried troubles leaning as far as being dropped on the front door of his aunt’s house, didn’t simply feel cold because of the Dementors’ presence like the others but he felt unbearably unhappy and empty. Many people who have experienced depression say that they think of it upon hearing this and considering Harry’s past, this actually might be true to some extent. Dementors are representing depression and Harry’s life-long battle with it.

Along the series we also learn that Dementors are Harry’s worst fear. Harry fears staying alone with what he had before: the unclear memory of loss, loneliness and grief are too disturbing to go back to.

At some point, Voldemort, Harry’s worst enemy interferes with his mind, making him think that he’s weak but also tells him that he’s responsible for his godfather’s life and that he must go and save him. This stops Harry from performing his everyday-life tasks, makes him doubt himself and overall causes him to perceive himself as inadequate. Voldemort is Harry’s anxiety. Harry beats his irrational thoughts and doesn’t let them control him in the end.

Of course it’s happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?” Dumbledore tells Harry when Harry asks if what he’s experiencing is real or just in his head in a scene. Despite many people considering mental disorders as insignificant and ignoring them, this points out to the fact that they are actually real and major parts of our lives. They need tending and treating just as well as physical injuries.

As well as making us go through an amazing story of love and friendship, the books also subtly hint at the fact that whatever you’re experiencing and whoever you are, you deserve happiness. Mental disorders don’t make you less of a person and you don’t have to be bound to them for the rest of your life. It’s a strong message about mental illness and having a place in social life for young people experiencing these kinds of difficulties all over the world. Our mental health might be one of the hardest things we have to handle, but knowing from a young age that we’re not alone is always a big step to become the better versions of ourselves.DBUSS Blog Yazarı

Elif Önemli


Çeviri/Translation:

Elif Önemli

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
A Y R I C A   B U R A D A N   D A   
B İ Z E   U L A Ş A B İ L İ R S İ N İ Z...
İ L E T İ Ş İM
  • White Instagram Icon
  • Siyah Instagram Simge